19. 09. 2024
19:00 hod.
90 minut
23 volných míst
od 430 Kč

A1 Zahajovací koncert

Klavírista Denis Kozhukhin se představí poprvé po boku JFO. Společně pod vedením dirigenta Lawrence Fostera provedou Beethovenův Čtvrtý klavírní koncert. V druhé půli večera zazní Brahmsova Čtvrtá symfonie.

 

Ludwig van Beethoven
Koncert pro klavír a orchestr č. 4 G dur op. 58

/přestávka/

Johannes Brahms
Symfonie č. 4 e moll op. 98

 

Denis Kozhukhin – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Lawrence Foster – dirigent

 

S mimořádným uměním klavíristy Denise Kozhukhina mělo publikum JFO možnost se seznámit již na jeho ostravském recitálu v roce 2017. Na zahajovacím koncertu 71. sezóny se tento uznávaný umělec, vítěz prestižní mezinárodní klavírní soutěže v Leedsu a soutěže královny Alžběty v Bruselu, poprvé představí po boku JFO. Společně uvedou Čtvrtý klavírní koncert Ludwiga van Beethovena, který slavný romantický klavírní virtuos a skladatel Robert Schumann označil za vůbec nejvýznamnější Beethovenův koncert. V díle z let 1805–1806 poprvé zaznívá zcela naplno osobitý Beethovenův hudební jazyk, který předznamenává dramatický a heroický hudební výraz slavné „Osudové“.

Ve své poslední Čtvrté symfonii z let 1884–1885 rakouský skladatel Johannes Brahms složil poctu Johannu Sebastianu Bachovi a Giovannimu Pierluigimu da Palestrina. Finále symfonie je zvláště působivé pro svou dramatickou intenzitu a excelentní závěr, což tuto skladbu činí jedním z vrcholů jeho symfonické tvorby.

Uznávaný americký dirigent Lawrence Foster, dlouholetý hudební ředitel Opéra de Marseille a do roku 2023 také šéfdirigent Národního symfonického orchestru Polského rozhlasu, s JFO úspěšně vystoupil v minulé sezóně. Je znám svými poutavými výkony a má za sebou bohatou kariéru v USA, Evropě a Asii.

Nenechte si ujít

A2 Česko-francouzský večer

Charismatická francouzsko-belgická violoncellistka Camille Thomas přijíždí do Ostravy zahrát jeden z nejoblíbenějších romantických violoncellových koncertů.

05. 12. 2024
19:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail

A3 Stravinského Pták Ohnivák

Bartókův Druhý houslový koncert zazní v podání světově vyhledávaného a oceňovaného houslisty Ilyi Gringoltse. Orchestr JFO pod taktovkou Andreye Boreyka zahraje také Stravinského hudební ztvárnění Ptáka Ohniváka.

20. 02. 2025
19:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail

A4 Beethovenova Pastorální

Jedno z nejprůzračnějších Beethovenových děl, v němž se odráží poezie venkovského života, provede JFO pod taktovkou temperamentního Domingo Hindoyana, který uchvátil ostravské publikum již před třemi lety.

10. 04. 2025
19:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail