fbpx


A3 Diriguje Christian Arming

21. 01. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

Koncert zrušen

Richard Wagner
Předehra a Isoldina smrt z lásky z opery Tristan a Isolda WWV 90

Robert Schumann
Koncert pro violoncello a orchestr a moll op. 129

Bohuslav Martinů
Symfonie č. 6 “Symfonické fantazie” H. 343

 

Bruno Philippe – violoncello
Janáčkova filharmonie Ostrava
Christian Arming – dirigent

 

Spása prostřednictvím smyslnosti. Takové vyústění klasického příběhu Tristana a Isoldy připravil Richard Wagner.. Uchvácen ušlechtilou krásou Mathildy Wesendonckové, ženy svého mecenáše, přerušil práci na operní tetralogii a ponořil se do tohoto příběhu absolutní lásky.

Schumann a violoncello? Ano. A přesto je to Schumann, jak ho známe: lyrický, melancholický a zpěvný. O tom, že ho tato práce plně uchvátila, svědčí i fakt, že koncert vytvořil za pouhé dva týdny. Své dílo původně nazýval skromně Koncertním kusem, až později dopracoval jeho instrumentaci. Ve třech větách rozvíjí shodná hudební témata, ale činí to tak invenčně, že posluchače provádí pasážemi meditativními i jásavě energickými.

„Existuje jen jeden důvod pro toto dílo, který je jasný a pro mne jistý. Přál jsem si napsat něco pro Charlese Muncha (dirigent Boston Symphony Orchestra).  Silně na mne působí a mám rád jeho spontánní přístup k hudbě. Tak mě napadlo  složit pro něj symfonii, kterou jsem chtěl nazvat fantastickou.“ Kromě holdu velkému dirigentovi sloužila Martinů práce na Šesté symfonii jako určitá terapie, když v exilu bolestně tesknil po domově. Poté napjatě čekal na premiéru. Jaký byl její ohlas? Sdružení newyorských kritiků opus označilo za nejlepší orchestrální skladbu roku 1955. Orchestr bude řídit Christian Arming, který se stal v roce 1996, kdy mu bylo pouhých 25 let, šéfdirigentem JFO a v této funkci působil až do roku 2002.

Nenechte si ujít

B3 Lukáš Vondráček hraje Čajkovského

Koncert bude přenášen online
Vondráček a Sinaisky. Dva světově proslulí interpreti, kteří nacházejí v partiturách novou energii a poselství.  Dvě největší hvězdy aktuální sezóny JFO na jednom pódiu!

11. 02. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 50 Kč
Zobrazit detail

A4 Mahlerova Čtvrtá

Základním hudebním motivem Mahlerovy Čtvrté, která je odlehčenější a nástrojově skromnější než předchozí symfonie je píseň Nebeský život.

04. 03. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč
Zobrazit detail

A5 Beethovenův Trojkoncert

„Skladba se třemi koncertujícími hlasy je cosi nového,“ byl si vědom Beethoven. První věta Trojkoncertu je nejrozsáhlejší větou jeho cyklických skladeb vůbec.

29. 04. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč
Zobrazit detail