Janáčkova filharmonie OstravaKoncertyA3 Diriguje Christian Arming

21. 01. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

A3 Diriguje Christian Arming

Koncert zrušen

Richard Wagner
Předehra a Isoldina smrt z lásky z opery Tristan a Isolda WWV 90

Robert Schumann
Koncert pro violoncello a orchestr a moll op. 129

Bohuslav Martinů
Symfonie č. 6 “Symfonické fantazie” H. 343

 

Bruno Philippe – violoncello
Janáčkova filharmonie Ostrava
Christian Arming – dirigent

 

Spása prostřednictvím smyslnosti. Takové vyústění klasického příběhu Tristana a Isoldy připravil Richard Wagner.. Uchvácen ušlechtilou krásou Mathildy Wesendonckové, ženy svého mecenáše, přerušil práci na operní tetralogii a ponořil se do tohoto příběhu absolutní lásky.

Schumann a violoncello? Ano. A přesto je to Schumann, jak ho známe: lyrický, melancholický a zpěvný. O tom, že ho tato práce plně uchvátila, svědčí i fakt, že koncert vytvořil za pouhé dva týdny. Své dílo původně nazýval skromně Koncertním kusem, až později dopracoval jeho instrumentaci. Ve třech větách rozvíjí shodná hudební témata, ale činí to tak invenčně, že posluchače provádí pasážemi meditativními i jásavě energickými.

„Existuje jen jeden důvod pro toto dílo, který je jasný a pro mne jistý. Přál jsem si napsat něco pro Charlese Muncha (dirigent Boston Symphony Orchestra).  Silně na mne působí a mám rád jeho spontánní přístup k hudbě. Tak mě napadlo  složit pro něj symfonii, kterou jsem chtěl nazvat fantastickou.“ Kromě holdu velkému dirigentovi sloužila Martinů práce na Šesté symfonii jako určitá terapie, když v exilu bolestně tesknil po domově. Poté napjatě čekal na premiéru. Jaký byl její ohlas? Sdružení newyorských kritiků opus označilo za nejlepší orchestrální skladbu roku 1955. Orchestr bude řídit Christian Arming, který se stal v roce 1996, kdy mu bylo pouhých 25 let, šéfdirigentem JFO a v této funkci působil až do roku 2002.

Nenechte si ujít

B3 Vondráček hraje Rachmaninova

Koncert ke zhlédnutí zde
Rachmaninov v podání Lukáše Vondráčka zní tak, jak jej nezahraje nikdo jiný.

11. 02. 2021
19:00 hod.
Online
od 50 Kč
Zobrazit detail

A4 Mahlerova Čtvrtá

Koncert ke zhlédnutí zde
Základním motivem Čtvrté, která je nástrojově skromnější než předchozí, je píseň Nebeský život.

04. 03. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 50 Kč
Zobrazit detail

A5 Beethovenův Trojkoncert

Koncert můžete zhlédnout zde
Beethovenův Trojkoncert byl premiérován roku 1808 ve Vídni. Violoncellového partu se tehdy  ujal český rodák Antonín Kraft.

28. 04. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 50 Kč