fbpx

Janáčkova filharmonie OstravaB/Symfonický cyklusB1 Inaugurační koncert šéfdirigenta

B1 Inaugurační koncert šéfdirigenta

01. 10. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

Generálka koncertu je NEveřejná (změna!)

Richard Strauss
Tanec sedmi závojů z opery Salome op. 54 TrV 215a

Richard Strauss
Čtyři poslední písně op. posth. TrV 296

Igor Stravinskij
Svěcení jara. Obrazy z pohanské Rusi o dvou dílech

 

Kateřina Kněžíková – soprán
Janáčkova filharmonie Ostrava
Vassily Sinaisky – šéfdirigent JFO

 

O tom, jakou váhu má symfonický cyklus B, svědčí fakt, že právě v něm se ostravské veřejnosti poprvé představí Vassily Sinaisky v nové roli šéfdirigenta. První skladbou, kterou jako šéfdirigent bude řídit, bude Tanec sedmi závojů ze Straussovy opery Salome. Ta se po své premiéře dočkala nadšeného přijetí a jednačtyřicetiletý autor začal být vnímán jako jeden z nejvýznačnějších skladatelů své doby. Předlohou se mu stalo drama Oscara Wilda.

Zatímco Salome z roku 1905 stála na počátku Straussovy skladatelské proslulosti, Čtyři poslední písně, premiérované v roce 1950, na samém jejím závěru. Autor se premiéry nedočkal, posluchači JFO však budou mít příležitost vyslechnout díla časově vzdálená a zamyslet se nad tím, jak čas poznamenal autorův rukopis.

Svěcení jara nebo také Obrazy z pohanské Rusi Igora Stravinského, patří k nejvýznamnějším skladbám klasické hudby vůbec. Jedná se o dílo zcela  nečekané, a to zejména v době, kdy publikum žilo z odkazu velkých romantických skladatelů, jakými byli např. Brahms nebo Čajkovskij. Při prvním uvedení v květnu 1913 způsobil tento balet v Paříži poprask, při kterém obecenstvo nešetřilo hlučením, vtipy, nadávkami, strhly se snad dokonce rvačky. Tato premiéra se stala snad největší legendou v hudebních dějinách. Faktem je, že dílo zasáhlo Stravinského příznivce stejně jako odpůrce. Je zajímavé si při poslechu uvědomit to, že se jedná o skladbu starou více než sto let!

Nenechte si ujít

B2 Ruská hudba a Nikolai Lugansky

Metnerův Klavírní koncert byl inspirován baladou Rusalka Michaila Lermontova. Provedení se chopí Nikolai Lugansky, legenda moderní ruské klavírní školy.

26. 11. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč
Zobrazit detail

B3 Lukáš Vondráček hraje Brahmse

Vondráček a Sinaisky. Dva světově proslulí interpreti, kteří nacházejí v partiturách novou energii a poselství.  Dvě největší hvězdy aktuální sezóny JFO na jednom pódiu!

11. 02. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč
Zobrazit detail

B4 Čajkovského Patetická

Čajkovského Šestá symfonie je autorovým posledním dílem, které uvedl před publikem. Zemřel několik dní po premiéře. Světového ohlasu díla se už nedočkal.

08. 04. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč
Zobrazit detail