fbpx


R2 Recitál Lukáše Vondráčka

30. 11. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 250 Kč

Franz Schubert
Čtyři impromptus op. posth. 142 D. 935

Maurice Ravel
Zrcadla

Sergej Prokofjev
Sonáta pro klavír č. 2 d moll op. 14

 

Lukáš Vondráček – klavír

 

Jeho slova vyvolala velmi bouřlivý ohlas. Jako by se o klasickou hudbu náhle zajímali všichni. Po kritice, která mu přišla nespravedlivá a po nevyhovujících podmínkách v pražském Rudolfinu, Lukáš Vondráček na podzim 2019 prohlásil, že v Praze už hrát nebude. Ačkoliv se plánovaná představení nakonec uskutečnila, nás může jen těšit, že na „svou“ Ostravu Lukáš nezanevřel  a hrát tu bude i nadále.
Před posluchače přichází se třemi autory. Impromptu Franze Schuberta tvoří série celkem osmi skladeb. Tento žánr byl v období romantismu velmi populární, pro Schuberta typický a svou svěžest neztratil dosud. 

Maurice Ravel je typickým představitelem hudebního impresionismu, i když on sám tento termín odmítl. Ve svém díle se často odkazuje ke svým španělským kořenům, v klavírních skladbách vyžaduje po interpretech často až nadlidské výkony. To vše jsou Zrcadla, suita, která patří mezi pianisty k nejhranějším.

Prokofjev vytvořil svou Druhou  klavírní sonátu velmi mlád, bylo mu 21 let a právě dokončil školu. Dobový kritik se kdysi o jeho díle vyjádřil, že je nemuzikální a dekadentní. Inu, dnes už velkému komponistovi naštěstí rozumíme lépe. Na každý pád všichni tři autoři patří v klavírním repertoáru k nejoblíbenějším.

Nenechte si ujít

K2 Camerata Janáček

Na program JFO se skladatelé klasicismu dostávají zřídka, neboť jde o hudbu velmi specifickou, co se nároků a preciznosti přípravy týká. Komorní ansámbl sestavený z členů JFO je ale na Mozarta jako dělaný.

14. 12. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 180 Kč
Zobrazit detail

R3 Dobře temperovaný klavír

Polský klavírista Piotr Anderszewski je osobností, která nedělá umělecké ústupky. Vybudoval si pověst výjimečného pianisty. Tentokrát vystoupí se zásadním opusem klavírní literatury . 

15. 02. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 500 Kč
Zobrazit detail

R4 Klavírní recitál Grigorije Sokolova 

Jedním ze specifik Grigorije Sokolov je fakt, že dopředu neupřesňuje repertoár. Formulace: Program v jednání, je tak s ním už nerozlučně spojena. Síň je přesto vždy vyprodaná. Chodí se totiž na interpreta! 

25. 03. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 500 Kč
Zobrazit detail