fbpx

A/Symfonický cyklus

Základní pilíř. Nejzásadnější dramaturgie. Velké symfonické skladby prověřené časem, ale také díla soudobých autorů. Tak by se dal charakterizovat symfonický cyklus A. Své umění v něm předvedou šéfdirigent a hudební ředitel Vasilij Sinajskij, dirigent Lionel Bringuier, houslistka Aljona Bajeva, violoncellista Danjulo Ishizaka, dirigent Kaspar Zehnder, houslista Josef Špaček, sopranistka Kateřina Kněžíková nebo klavírista Ivo Kahánek.

Zobrazit koncerty

B/Symfonický cyklus

Do dramaturgie druhého (což je pouze pomocné označení nic nevypovídající o kvalitě) velkého symfonického cyklu se vracejí některá z děl (a s nimi i špičkoví interpreti) avizovaných již v předcházejících sezónách. Bez výhrad to platí hned o třech koncertech, kdy vyslechneme jednak stěžejní kusy symfonické literatury (např. symfonie Martinů či Šostakoviče nebo nádherné koncerty Schumanna a Brahmse), ale také skladby inspirované ptačí říší, ozvláštněné „ornitologickou“ taneční kreací klarinetisty Karla Dohnala. K nim navíc nově přibude např. symfonie nedávno zesnulého polského skladatele Pendereckého a cyklus završí Dvořákovo Stabat Mater.

Zobrazit koncerty

C/Co máme rádi

Moderovaný cyklus koncertů, primárně určený „začátečníkům“ v oboru klasické hudby, sází na velmi známá a populární díla. V sezóně 2021/2022 to budou skladby skutečných mistrů Wolfganga Amadea Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Bedřicha Smetany nebo Leoše Janáčka. Vyslechneme skutečně to nejlepší.

Zobrazit koncerty

D/Cyklus Dětem

Koncerty rodinného cyklu D jsou určeny celé rodině – dětem, rodičům i prarodičům. Jsou připraveny tak, aby si dospělí s dětmi užili neobyčejné nedělní odpoledne. Čeká nás hudební sezóna plná odlišností, rozporů, kontrastů, opaků a protějšků. A nejsou to jen protiklady z každodenního života, ale zejména z toho hudebního. A příběhům vždy dodávají potřebnou dynamiku. Proto k sobě přitáhněte své blízké, natáhněte na sebe něco nedělně přitažlivého a vydejte se k nám na rodinné koncerty. Vláďa už se nemůže dočkat! A ano. Čtete správně. Vláďa. To je totiž jedna z dalších odlišností a kontrastů oproti minulým sezónám. Vláďa bez Olinky. Proč? To vám prozradí on sám.

Zobrazit koncerty

E/Elán mladých

Cyklem koncertů řady E podporuje JFO většinou první samostatná vystoupení mladých talentovaných hudebníků s velkým symfonickým tělesem. Dvakrát se zaposloucháme do umění mladých interpretů, kteří úspěšně prošli interpretační soutěží JFO (Mladí sólisté I. a II.). Po absolvování týdenního dirigentského kurzu se na společném koncertě představí mladí dirigenti se sólistou Martinem Kasíkem. Na posledním koncertě cyklu pak vedle sebe k pultům usednou žáci ZUŠ a členové JFO, k nimž se připojí špičkoví umělci – Ivo Kahánek, Magdalena Kožená a další.

Zobrazit koncerty

G/Cyklus Gong

V rámci cyklu G, pořádaného v aule Gong v Dolních Vítkovicích, se společně s námi můžete vydat za hranice žánru klasické hudby. A že v příští sezóně bude z čeho vybírat. Namísto tradičních čtyř jsme totiž připravili hned pět originálních projektů. Již v minulé sezóně avizovanou filmovou hudbu, vystoupení Queen tribute kapely Queenie, Ondřeje G. Brzobohatého a Davida Kollera nově doplní ostravské duo Krhut & Kozub. Většina z projektů zažije v Gongu svou premiéru.

K/Komorní cyklus

I komorní řada má v programu JFO své místo. Přinese široké spektrum hudby od té starší až po soudobou. V rámci cyklu K se každý rok střídavě prezentuje jeden z komorních ansámblů složených ze členů JFO. Letos je to Janáčkův komorní orchestr, který povede jeho umělecký vedoucí a také koncertní mistr JFO Jakub Černohorský. Dá se říci, že komorní hudba vede posluchače jemnými prostředky k jeho vlastnímu nitru. Zdá se, že dnes komorní hudbu potřebujeme více, než kdy jindy.

Zobrazit koncerty

M/Mimořádné koncerty

Vánoce a Nový rok jsou obdobími, která chápeme jako výjimečná. Vedou nás k hlubšímu prožívání každodennosti, k usebrání a bilancování. Prožíváme je jako vskutku něco mimořádného. JFO to vnímá také tak, a proto přichází se dvěma mimořádnými koncerty – Vánočním a Novoročním.

O/Cyklus koncertů v Opavě

Abonentní cyklus se tradičně koná v architektonicky mimořádném prostoru kostela sv. Václava v Opavě a úspěšně tak navazuje na koncerty pořádané v tomto městě Janáčkovou filharmonií v 70. a 80. letech. Představí se v něm tuzemští i zahraniční interpreti zvučných jmen, včetně zdejšího rodáka, světově uznávaného pianisty Lukáše Vondráčka.

R/Cyklus klavírních recitálů

Klavírní recitály se hned po svém zavedení do repertoárové nabídky JFO staly vyhledávaným cyklem. Není divu. Na pódiu je jen nástroj, interpret a hudba. Posluchač si tak může odnést velmi osobní zážitek. I letos se podařilo získat opravdovou světovou špičku – anglického klavíristu Paula Lewise, rumunskou vycházející hvězdu Daniela Ciobanua. Publiku se představí sotva dvacetiletý Sandro Nebieridze a do Ostravy dorazí Grigorij Sokolov – podle ředitele JFO Jana Žemly současný světový klavírista číslo jedna.

Zobrazit koncerty

T/Tuzemské koncerty

Janáčkův máj, Svatováclavský festival… to je jen několik vybraných prestižních českých festivalů, na kterých mohou hudbymilovní posluchači obdivovat interpretační umění JFO. Příjemnou atmosféru těchto festivalů umocňuje kouzlo koncertního prostředí. Pravidelně ostravský orchestr hraje také ve městech regionu – nejčastěji asi v Orlové, pravidelně v Novém Jičíně, ale také v Karviné, Havířově, Frýdku-Místku nebo Opavě.

Z/Zahraniční koncerty

O interpretačních kvalitách Janáčkovy filharmonie Ostrava svědčí mimo jiné opakující se pozvánky zahraničních koncertních a pořadatelských agentur na umělecká turné. Značný význam mají zahraniční zájezdy pro potvrzení uměleckých předností tělesa a upevnění pozice na hudebním trhu. Zapomínat nesmíme ani na úlohu reprezentační. Hudba dokáže posluchače přeneseně naladit na pozitivnější vnímání Česka a potažmo Ostravy jako takové.