A/Symfonický cyklus

Cyklus pěti symfonických koncertů zahájí Bruchův Houslový koncert v doprovodu Dvořákovy Druhé, následovat bude slavný Rach 3 v podání patrně nejlepšího českého klavíristy současnosti - Lukáše Vondráčka, třetí koncert se ponese ve vzpomínkovém duchu na doby, kdy klavíristé řídili orchestr od svého nástroje, další bude patřit jednak Janáčkovi, ale zaskví se na něm i modré housle v rukou Pavla Šporcla a konečně pátý ve znamení dvou M - Mozarta a Mahlera.

B/Symfonický cyklus

Cyklus pěti symfonických koncertů, při kterém ostravský orchestr doplní nástroje světově uznávaných sólistů. Cyklus zahájí vynikající korejská houslistka Fabiola Kim, dále se představí hobojista par exellence Vilém Veverka, následovat bude držitel ocenění z prestižních soutěží pianista Ital Federico Colli, pak do Ostravy zavítá violoncellista Tomáš Jamník a vše uzavře Haydnovo mistrovské dílo v podání skvělých pěvců, Českého filharmonického sboru a pod taktovkou Václava Lukse.

C/Klasický cyklus

V sezóně 2017/2018 se Klasický cyklus C mění na řadu "výchovných" koncertů (nejen) pro dospělé nazvanou Láska na první poslech (viz níže).

C/Láska na první poslech

Řada komentovaných „výchovných“ koncertů nejen pro dospělé. Každý z nich je zaměřen na jinou hudební „oblast“, ale jedno je spojuje - můžete se opět těšit na melodie, které určitě znáte nebo jste je někde zaslechli, a konečně se dozvíte, kdo, kdy a proč je tak skvěle zkomponoval, že přežily nebo se chystají přežít staletí.

D/Rodinný cyklus

Rodinný cyklus - to jsou čtyři kouzelná hudební nedělní odpoledne. Ve společnosti “starých” známých moderátorů Olinky a Vládi, orchestru a dirigenta Stanislava Vavřínka (jednou ho za dirigentským pultem vystřídá Robert Kružík) se tentokráte vydáme na hudební výlety. A zaposloucháme se do melodií kolem nás. Vyrazíme si na zámek, do přírody a proplaveme se až do města. Program je primárně určen dětem ve věku 5 až 10 let, ale rozhodně se nebudou nudit ani starší děti nebo rodiče či prarodiče.

E/Cyklus Jeunesses musicales

Cyklus čtyř koncertů, během kterých se představí nastupující generace budoucích mistrů. Do Ostravy přijedou studenti, posluchači a čerství absolventi hudebních škol z Ostravy, Brna, Prahy i zahraničí (Josef Kratochvíl studuje totiž v Katovicích a Cristina Delogu studuje v Curychu a navíc je původem do Itálie). Na pódium vstoupí ověnčeni cenami z nejrůznějších soutěží, aby si leckdy poprvé na vlastní kůži vyzkoušeli hrát s velkým symfonickým orchestrem.

G/Cyklus Gong

Oblíbené koncerty v prostoru multifunkční auly Gong v Dolní oblasti Vítkovice se již do povědomí veřejnosti zapsaly jako synonymum spojení klasické hudby a projektů jiných hudebních žánrů. Letos je tato řada opět nabitá hvězdami. S Janáčkovou filharmonií se v ní totiž představí vítěz Eurosongu z roku 2009 Alexander Rybak. Vánoce oslavíme společně s již legendární skupinou Hradišťan. Následovat bude speciální projekt Tomáše Kluse s JFO. A v březnu řadu koncertů uzavře popstar EWa Farna, která se na hudební scéně pohybuje už neuvěřitelných 10 let.

K/Komorní cyklus

Pojítkem dvou ze čtyř komorních koncertů je Janáčkova filharmonie, z jejichž členů se rekrutují aktéři těchto večerů. Budou to dva komorní soubory tvořené členy ostravského orchestru. Známější a "délesloužící" Janáčkův komorní orchestr se svým um. vedoucím - houslistou Jakubem Černohorským a Benda Quartet, kde zmíněného houslistu najdeme mezi členy vedle Petra Bendy, Petra Grabovského a Tomáše Svozila také. První dva koncerty budou patřit dalším dvěma největším městům - z Brna dojede originální těleso Ensemble Opera Diversa a Prahu zastoupí houslový virtuos Josef Špaček v doprovodu klavíristy Miroslava Sekery.

M/Mimořádné koncerty

V letošní sezóně jsme pro vás připravili o dva mimořádné koncerty méně než v té uplynulé. První bude tradiční vánoční a tady již není třeba nic dodávat. Druhým bude Novoroční, tentokrát v roce oslav 100. výročí vzniku Československa se Smetanovou Mou vlastí. Chybět nebude ani každoroční lednové matiné Pěveckého sdružení moravských učitelů. A závěr sezóny JFO pak bude patřit mladým interpretům. Ti se představí už popáté v rámci projektu Janáčkova filharmonie dětem.

R/Cyklus klavírních recitálů

Cyklus klavírních recitálů je novinkou sezóny 2017/2018. Program jednotlivých večerů věnovyných královskému nástroji slibuje silné zážitky umocněné skutečností, že ke klavíru usednou virtuosové ověnčeni nejednou cenou z prestižních klání (včetně Denise Kozhukhina, vítěze nejtěžší soutěže světa - soutěže královny Alžběty v Bruselu) a ostřílení harcovníci po proslulých světových koncertních domech. Tento cyklus probíhá pod záštitou společnosti Vítkovice Steel, a.s.

T/Tuzemské koncerty

Janáčkův máj, Svatováclavský festival… to je jen několik vybraných prestižních českých festivalů, na kterých mohou hudbymilovní posluchači obdivovat interpretační umění JFO. Příjemnou atmosféru těchto festivalů umocňuje kouzlo koncertního prostředí. Pravidelně ostravský orchestr hraje také ve městech regionu – nejčastěji asi v Orlové, pravidelně v Novém Jičíně, ale také v Karviné, Havířově, Frýdku-Místku nebo Opavě.

Z/Zahraniční koncerty

O interpretačních kvalitách Janáčkovy filharmonie Ostrava svědčí mimo jiné opakující se pozvánky zahraničních koncertních a pořadatelských agentur na umělecká turné. Značný význam mají zahraniční zájezdy pro potvrzení uměleckých předností tělesa a upevnění pozice na hudebním trhu. Zapomínat nesmíme ani na úlohu reprezentační. Hudba dokáže posluchače přeneseně naladit na pozitivnější vnímání Česka a potažmo Ostravy jako takové.