fbpx

A/Symfonický cyklus

Cyklus zahájí v duchu projektu Janáček Ostrava 2018 scéna z jeho opery Příhody lišky Bystroušky. Druhý koncert bude patřit jedné z nejlepších hornistek současnosti – Kateřině Javůrkové a jejímu Mozartovi. Ten třetí se ponese v tanečním rytmu skladeb Berlioze, Bernsteina a Ravela, které doplní Sain-Saënsův Klavírní koncert č. 5 v nastudování reprezentantky srbské školy Jasminky Jančul. Následně se na ostravské pódium vrátí vítěz soutěže královny Alžběty Boris Giltburg. A závěrečný koncert bude patřit Beethovenovu houslovému koncertu a norskému houslistovi Henningu Kraggerudovi.

B/Symfonický cyklus

Cyklus pěti symfonických koncertů bude přehlídkou vynikajících interpretů v čele s dalším z vítězů soutěže královny Alžběty klavíristou Denisem Kozhukhinem a také slavných dirigentů, mezi nimiž nechybí ani Vassily Sinaisky . První koncert bude patřit české vycházející hvězdě - houslistovi Janu Mráčkovi, následovat budou dva vynikající violoncellisté - Julian Steckel a Danjulo Ishizaka. Absolutním vrcholem pak bude poslední z koncertů, na němž zazní Mahlerova Třetí symfonie se sopránovým partem, jehož se zhostí operní hvězda první velikosti Bernarda Fink.

C/Láska na první poslech

V sezóně 2018/2019 pokračuje řada komentovaných „výchovných“ koncertů nejen pro dospělé s podtitulem Láska na první poslech, která se setkala s vřelým přijetím posluchači. V 65. sezóně v roli moderátorů převezmou od mužů štafetu ženy. Večer Hudebních příběhů prožijeme s Martinou Kociánovou, pařížská půlnoc bude patřit Pavle Gajdošíkové, Ukázky Beethovenovu tvorby si vyslechneme s komentářem Aleny Sasínové-Polarczyk a závěrečného „filmového“ večera se laskavě ujme Lada Bělášková.

D/Rodinný cyklus

Rodinný cyklus - to jsou čtyři kouzelná hudební nedělní odpoledne v sezóně 2018/2019 s podtitulem "Dětskýma očima". Ve společnosti “starých” známých moderátorů Olinky a Vládi, orchestru a dirigenta Stanislava Vavřínka se tentokráte vrátíme do dětství , do fantazijního světa her a představ. Zapomeneme na chvíli na pravidla, zákazy a příkazy a necháme se unášet proudem hudby, dětskými nápady a touhami. Program je primárně určen dětem ve věku 5 až 10 let, ale rozhodně se nebudou nudit ani starší děti nebo rodiče či prarodiče.

E/Cyklus Jeunesses musicales

Cyklus čtyř koncertů, během kterých se představí nastupující generace budoucích mistrů. Do Ostravy přijedou studenti, posluchači a čerství absolventi hudebních škol z Ostravy, Brna, Prahy i zahraničí. Jejich koncerty jsou dramaturgicky pestré a úrovní interperatčního umění si v ničem nezadají se zkušenějšími kolegy. Na pódium vstoupí ověnčeni cenami z nejrůznějších soutěží, aby si leckdy poprvé na vlastní kůži vyzkoušeli hrát s velkým symfonickým orchestrem.

G/Cyklus Gong

Oblíbené koncerty v prostoru multifunkční auly Gong v Dolní oblasti Vítkovice se již do povědomí veřejnosti zapsaly jako synonymum spojení klasické hudby a projektů jiných hudebních žánrů. Letos je tato řada opět nabitá hvězdami. S Janáčkovou filharmonií se v ní totiž představí v 65. sezóně jako první zpěvák, skladatel, kytarista a textař Michal Hrůza, jehož skladba pro Anetu Langerovou (té bude patřit naopak závěrečný koncert) Voda živá byla v letech 2005 a 2006 hitem roku. Vánoce oslavíme společně s již Martinem Chodúrem. A teřtí koncert bude patřit charismatickému Vojtu Dykovi a výtečné kapele B-Side Band.

K/Komorní cyklus

Domácí „stáj“ bude reprezentovat jediné komorní těleso (složené z hráčů orchestru) – Camerata Janáček, která si ale jako hosta přizvala Janu Bouškovou - talent století, jedinou českou laureátku nejprestižnějších harfových soutěží světa a žádanou sólistku světových pódií. Cyklus však zahájí jiná hvězdná dvojice – Lukáš Vondráček (vítěz soutěže královny Alžběty) a Alexej Stadler (vítěz Grand Prix TONALi). Pány vystřídají dámy - houslistka Baiba (rovněž vítězka soutěže královny Alžběty) a pianistka Lauma Skride. Čtrtým souborem, který přijal pozvání je Trio Bergerettes. Jmenuje se stejně jako slavné trio B. Martinů. Název souboru přiřkl po vítězství v Soutěži B. Martinů Harry Halbreich, proslulý belgický muzikolog.

M/Mimořádné koncerty

V letošní sezóně jsme pro vás připravili o dva mimořádné koncerty méně než v té uplynulé. První bude tradiční vánoční a tady již není třeba nic dodávat. Druhým bude Novoroční, tentokrát v roce oslav 100. výročí vzniku Československa se Smetanovou Mou vlastí. Chybět nebude ani každoroční lednové matiné Pěveckého sdružení moravských učitelů. A závěr sezóny JFO pak bude patřit mladým interpretům. Ti se představí už popáté v rámci projektu Janáčkova filharmonie dětem.

O/Cyklus koncertů v Opavě

Janáčkova filharmonie Ostrava připravila pro milovníky vážné hudby vlastní abonentní cyklus v Opavě, který rozšíří dosavadní kulturní nabídku tohoto města o čtyři symfonické koncerty ročně. Koncerty budou probíhat v akusticky i architektonicky mimořádném prostoru, kostele Sv. Václava, a to od jara do podzimu. Ostravský orchestr tímto projektem navazuje na starou tradici koncertů v Opavě (tehdy ještě ve Slezském divadle). Velké symfonické těleso se představí spolu s tuzemskými i zahraničními sólisty a dirigenty světového renomé v atraktivní dramaturgii.

R/Cyklus klavírních recitálů

Sejdou se Francouz, Rus, Ir a Ital. A co mají společného? Jsou to všechno vynikající pianisté a vystoupí v rámci cyklu klavírních recitálů. Francouz Rémi Geniet má na kontě např. druhé místo ze soutěže královny Alžběty a v roce 2015 získal 1. cenu na prestižním klání Young Concert Artists International Auditions v New Yorku. Rus Nikolaj Luganskij je umělec vybavený nejen fenomenální technikou. Kariéru Barryho Douglase ze Severního Irska odstartovalo vítězství v Mezinárodní klavírní soutěži Čajkovského v Moskvě. Čtveřici doplní Ital Federico Colli, majitel první ceny z Mozartovy soutěže v Salzburgu a Zlaté medaile z Mezinárodní klavírní soutěže v Leedsu. Cyklus probíhá pod záštitou společnosti Vítkovice Steel, a.s.

T/Tuzemské koncerty

Janáčkův máj, Svatováclavský festival… to je jen několik vybraných prestižních českých festivalů, na kterých mohou hudbymilovní posluchači obdivovat interpretační umění JFO. Příjemnou atmosféru těchto festivalů umocňuje kouzlo koncertního prostředí. Pravidelně ostravský orchestr hraje také ve městech regionu – nejčastěji asi v Orlové, pravidelně v Novém Jičíně, ale také v Karviné, Havířově, Frýdku-Místku nebo Opavě.

Z/Zahraniční koncerty

O interpretačních kvalitách Janáčkovy filharmonie Ostrava svědčí mimo jiné opakující se pozvánky zahraničních koncertních a pořadatelských agentur na umělecká turné. Značný význam mají zahraniční zájezdy pro potvrzení uměleckých předností tělesa a upevnění pozice na hudebním trhu. Zapomínat nesmíme ani na úlohu reprezentační. Hudba dokáže posluchače přeneseně naladit na pozitivnější vnímání Česka a potažmo Ostravy jako takové.