A/Symfonický cyklus

Cyklus čtyř symfonických koncertů zahájí český večer, kdy nemohou chybět Dvořák a Janáček, následně se s Wagnerem a Korsakovem vydáme do říše pohádek, kde nám bude odměnou česká premiéra Pendereckého koncertu. Únorové a dubnové koncerty propojují maďarští skladatelé. Svou pouť ukončíme v Rusku.

B/Symfonický cyklus

Cyklus čtyř symfonických koncertů, při kterém doplní mohutný a plný zvuk orchestru smyčce světově uznávaných sólistů. Cyklus zahájí houslistka par exellence Lisa Batiashvilli pocházející z Gruzie. Následně se s JFO již podruhé v krátké době představí Armén Narek Hakhnazaryan. Do třetice to bude ukrajinský rodák Vadim Gluzman a cyklus uzavře japonský houslový klenot - Midori.

C/Klasický cyklus

V sezóně 2017/2018 se Klasický cyklus C mění na řadu "výchovných" koncertů (nejen) pro dospělé nazvanou Láska na první poslech (viz níže).

C/Láska na první poslech

Řada komentovaných „výchovných“ koncertů nejen pro dospělé. Každý z nich je zaměřen na jinou hudební „oblast“, ale jedno je spojuje - můžete se opět těšit na melodie, které určitě znáte nebo jste je někde zaslechli, a konečně se dozvíte, kdo, kdy a proč je tak skvěle zkomponoval, že přežily nebo se chystají přežít staletí.

D/Rodinný cyklus

Rodinný cyklus - to jsou čtyři kouzelná hudební nedělní odpoledne strávená v Janáčkově filharmonii Ostrava. Ve společnosti “starých” známých moderátorů Olinky a Vládi, orchestru a dirigenta Stanislava Vavřínka (jednou ho za dirigentským pultem vystřídá Robert Kružík) se tentokráte vydáme na hudební výlety. Při nich zjistíme, že různá místa jinak zní? Zaposloucháme se do melodií kolem nás. Vyrazíme si na zámek, do přírody a proplaveme se až do města. Program je primárně určen dětem ve věku 5 až 10 let, ale rozhodně se nebudou nudit ani starší děti nebo rodiče či prarodiče. To “své” si tu určitě najde každý.

E/Cyklus Jeunesses musicales

Cyklus čtyř koncertů, během kterých se představí nastupující generace budoucích mistrů. Do Ostravy přijedou studenti, posluchači a čerství absolventi hudebních škol z Ostravy, Českých Budějovic, Prahy i zahraničí (Eliška Honková studuje totiž v Lublani). Na pódium vstoupí ověnčeni cenami z nejrůznějších soutěží, aby si leckdy poprvé na vlastní kůži vyzkoušeli hrát s velkým symfonickým orchestrem v zádech.

G/Cyklus Gong

Oblíbené koncerty v prostoru multifunkční auly Gong v Dolní oblasti Vítkovice se již do povědomí veřejnosti zapsaly jako synonymum spojení klasické hudby a projektů jiných hudebních žánrů. Letos je tato řada opět nabitá hvězdami. S Janáčkovou filharmonií se v ní totiž představí legendární skupina Olympic. Bílé symfonické Vánoce zažijeme s Lucií Bílou. Následovat bude speciální projekt Radůza Symphonic, kdy se do symfonického hávu zahalí několikanásobná držitelka ceny Zlatý Anděl. A pro první červnový večer jsme pak vybrali malou vzpomínku na 90. léta a tehdy frčící muzikály Hair a Jesus Christ Super Star.

K/Komorní cyklus

Pojítkem cyklu pěti komorních koncertů je jednoznačně Ostravsko. Mezi účinkujícími jsou ve velké převaze rodáci z regionu, ať už působící v Ostravě nebo okolí, nebo ti, kteří dnes působí sice už jinde, ale rádi se vracejí domů, aby se připomněli a pochlubili se svými uměleckými pokroky “domácímu” publiku. Jedinou výjimkou je druhý koncert v pořadí, jeho protagonista tento svůj “handicap” ovšem vyvažuje “olympijským vítězstvím”.

M/Mimořádné koncerty

V letošní sezóně jsme pro vás připravili šest mimořádných koncertů. Hned ten první nabídne mimo jiné Světovou premiéru soudobého skladatale Marka McEncroa. Po mimořádném úspěchu v minulé sezóně jsme se rozhodli zopakovat formát komentovaného “výchovného” koncertu nejen pro dospělé - Láska na první poslech II. Stálicemi v programu sezóny JFO jsou Vánoční a Novoroční koncert. Chybět nebude ani vystoupení Pěveckého sdružení moravských učitelů. A závěr sezóny JFO pak bude patřit mladým interpretům. Ti se představí už potřetí v rámci projektu Janáčkova filharmonie dětem.

R/Cyklus klavírních recitálů

Cyklus klavírních recitálů je novinkou sezóny 2017/2018. Program jednotlivých večerů věnovyných královskému nástroji slibuje silné zážitky umocněné skutečností, že ke klavíru usednou virtuosové ověnčeni nejednou cenou z prestižních klání (včetně Denise Kozhukhina, vítěze nejtěžší soutěže světa - soutěže královny Alžběty v Bruselu) a ostřílení harcovníci po proslulých světových koncertních domech. Tento cyklus probíhá pod záštitou společnosti Vítkovice Steel, a.s.

T/Tuzemské koncerty

Janáčkův máj, Svatováclavský festival… to je jen několik vybraných prestižních českých festivalů, na kterých mohou hudbymilovní posluchači obdivovat interpretační umění JFO. Příjemnou atmosféru těchto festivalů umocňuje kouzlo koncertního prostředí. Pravidelně ostravský orchestr hraje také ve městech regionu – nejčastěji asi v Orlové, pravidelně v Novém Jičíně, ale také v Karviné, Havířově, Frýdku-Místku nebo Opavě.

Z/Zahraniční koncerty

O interpretačních kvalitách Janáčkovy filharmonie Ostrava svědčí mimo jiné opakující se pozvánky zahraničních koncertních a pořadatelských agentur na umělecká turné. Značný význam mají zahraniční zájezdy pro potvrzení uměleckých předností tělesa a upevnění pozice na hudebním trhu. Zapomínat nesmíme ani na úlohu reprezentační. Hudba dokáže posluchače přeneseně naladit na pozitivnější vnímání Česka a potažmo Ostravy jako takové.