fbpx

A/Symfonický cyklus

Symfonický cyklus A stojí na velkolepých symfoniích Šostakoviče, Mahlera, Martinů a Berlioze, které doplní drobnější skladby a vynikající houslové a klavírní koncerty v interpretaci špičkových sólistů. Mezi nimi nechybí ani další z plejády vítězů prestižní soutěže královny Alžběty v Bruselu – arménský houslista Sergey Khachatryan. Vedle něj vystoupí vycházející hvězda Alena Baeva či zkušení matadoři hudebních pódií klavíristé Simon Trpčeski a Sergei Babayan.

Zobrazit koncerty

B/Symfonický cyklus

Symfonický cyklus B přinese Dvořákovu Sedmou symfonii, Beethovenovu slavnou “Eroicu”, Offenbachovu velkolepou fresku, hudbu Seveřanů, „ptačí“ koncert nebo jednu z Mahlerových monumentálních symfonií. Cyklus samozřejmě zdobí špičkoví interpreti, mezi nimiž se v Ostravě znovu setkáme se světovým violoncellistou Johannesem Moserem, Čechy Petrem Nouzovským (violoncello) a Karlem Dohnalem (klarinet) či dirigentem Leošem Svárovským. Podobně jako v cyklu A nebude ani tady chybět vítěz soutěže královny Alžběty, zde to bude klavírista Lukáš Vondráček. Ostravský debut naopak prožijeme se všemi ostatními dirigenty.

Zobrazit koncerty

C/Co máme rádi

Moderovaný cyklus koncertů Láska na první poslech opět během čtyř večerů vybírá ze světové i domácí hudební literatury populárnější i méně známé skladby nebo jejich části a staví je do vzájemných souvislostí. V letošní sezoně si představíme hudbu z geografického pohledu - vydáme se za ní do Španělska, ale i za moře do Argentiny a Brazílie, necháme se unášet díly, v nichž zaslechneme názvuky exotické hudby Východu, podnikneme i cestu na sever Evropy za krásami její přírody a mytologií a svou pouť zakončíme v Rusku.

Zobrazit koncerty

D/Cyklus Dětem

Koncerty rodinného cyklu D jsou určeny celé rodině – dětem, rodičům i prarodičům. Jsou připraveny tak, aby si dospělí s dětmi užili neobyčejné nedělní odpoledne. Předchozích sedm ročníků rodinných koncertů JFO nabídlo mnoho hudebních příběhů. Olinku a Vláďu, kteří společně s dirigentem Stanislavem Vavřínkem posluchače koncertem provádějí, si posluchači velmi oblíbili. Vědí, že se jmenují po dětech Leoše Janáčka a ztvárňují je herci Divadla Petra Bezruče. Možná za těch sedm let trochu vyrostli. To ale nebrání tomu, aby nás provedli i po osmé. Olinku s Vláďou letos čeká sezóna plná protikladů. Ty bývají v hudebním světě velmi přitažlivé. A příběhům vždy dodají potřebnou dynamiku.

Zobrazit koncerty

E/Elán mladých

Koncerty cyklu Jeunesses musicales jsou výjimečné a atraktivní v tom, že na nich většinou zazní více sólových skladeb pro různé nástroje během jediného večera. Jejich interprety jsou pak, jak avizuje samotný název cyklu, mladí hudebníci, vítězové interpretační soutěže JFO (většinou mají na svých kontech i vítězství z dalších soutěží). Výjimkou (nikoliv ovšem z hlediska dramaturgie) bude čtvrtý koncert, během kterého se pro změnu budou prezentovat mladí nadějní dirigenti.

Zobrazit koncerty

G/Cyklus Gong

V Multifunkční aule Gong, která se stala domovem řady crossoverových koncertů, se v této sezóně představí další čtyři zajímavé projekty. Na místo činu se po úspěšném debutu v únoru 2018 vrací charismatický zpěvák Tomáš Klus a jeho Cílová skupina. Druhým navrátilcem je Ondřej G. Brzobohatý. V říjnu 2015 společně s Ondřejem Brouskem a JFO zazářil na koncertě nazvaném Melodie stříbrného plátna. Tentokrát se bude prezentovat vlastní tvorbou. Další dva projekty si v Gongu odbudou premiéru. S ostravským orchestrem si zazpívá charismatický zpěvák, bubeník, letitý frontman skupiny Lucie a autor řady hitů David Koller, který se již jednoznačně stal jednou z jasných hvězd českého hudebního nebe. Dalším „nováčkem“, který cyklus Gong sezóny 2019/2020 odstartuje, bude zpěvák, kytarista a skladatel Janek Ledecký, který na jaře 2019 chystá „akustické“ turné, aby se na podzim představil v symbióze se symfonickým orchestrem.

Zobrazit koncerty

K/Komorní cyklus

Mezi hosty komorního cyklu se v 66. sezóně tentokrát objeví více zahraničních interpretů. Především to bude ostravským posluchačům již dobře známý pianista Federico Colli, který tentokrát přijede se smyčcovým kvartetem složeným z hráčů orchestru slavné milánské La Scaly. Dalším zahraničním hostem bude vycházející hvězda koncertních pódií, rumunský violoncellista Andrei Ioniță, jehož interpretace především Haydnových violoncellových skladeb jsou proslulé. Benda Quartet vznikl v roce 2012 a už od počátku bylo jasné, že na hudební scénu vstupuje soubor s velkým potenciálem. Oddanost hudbě, poctivost v přípravě, nadšení a opravdovost z jeho koncertů přímo čiší. Není proto divu, že se na jaře roku 2018 představil i v rámci komorních koncertů České filharmonie. Totéž platí o Belfiato Quintetu. Perfektní zvládnutí nástrojů, tvořivost, čirá radost ze hry, to jsou atributy, kterými si tato pětice přátel získává publikum doma i v zahraničí.

Zobrazit koncerty

M/Mimořádné koncerty

Ukolébavky jsou zajímavý projekt, v němž se scházejí chytlavé básničky Robina Krále, podmanivá hudba a aranže Jana Lstibůrka a procítěný zpěv Tomáše Kluse, Ewy Farné a sester Páchových. Koncert je určen všem (od těch nejmenších až po ty zralé a zkušené), kteří rádi usínají a spí. Na Vánočním koncertě bude partnerkou tradičně uváděné pastorální mše Jakuba Jana Ryby „Hej mistře“ kantáta Ceremony of Carols. Britský skladatel Benjamin Britten ji napsal během druhé světové války, když v roce 1942 překročil Atlantik na palubě nákladní lodi. Předehra k Bernsteinově opeře, suita z Prokofjevova baletu a Korngoldův Houslový koncert, to je stručný popis letošního Novoročního koncertu. Ve skladbě brněnského rodáka Ericha Korngolda, nelze přeslechnout, že se skladatel dlouhodobě zabýval filmovou hudbou. A snad je to právě ona přímočarost a obraznost, co dílu přineslo takovou oblibu mezi nejlepšími houslisty. Čtvrtým koncertem je projekt nazvaný „Mladé talenty s Janáčkovou filharmonií“. K jednotlivým pultům vedle sebe již posedmé usednou členové Janáčkovy filharmonie společně s vybranými talentovanými žáky a studenty základních uměleckých škol Moravskoslezského a Jihomoravského kraje.

O/Cyklus koncertů v Opavě

Janáčkova filharmonie Ostrava připravila pro milovníky vážné hudby vlastní abonentní cyklus v Opavě, který rozšíří dosavadní kulturní nabídku tohoto města o symfonické koncerty. Koncerty budou probíhat v akusticky i architektonicky mimořádném prostoru, kostele Sv. Václava, a to od jara do podzimu. Ostravský orchestr tímto projektem navazuje na starou tradici koncertů v Opavě (tehdy ještě ve Slezském divadle). Velké symfonické těleso se představí spolu s tuzemskými i zahraničními sólisty a dirigenty světového renomé v atraktivní dramaturgii.

R/Cyklus klavírních recitálů

Jako první se se svým recitálem v 66. sezóně představí vynikající slovenský pianista Marian Lapšanský, který je zároveň generálním ředitelem Slovenské filharmonie, dlouholetým pedagogem a organizátorem mnoha kulturních akcí na Slovensku. Než se definitivně rozhodl pro klavír, hrál i na housle. „Housle mi šly lépe než klavír, ale s klavírem jsem si mohl více vyhrát. A protože jsem se nedokázal vzdát všestrannosti klavíru a na oba nástroje jsem pak už neměl čas, vyhrál klavír,“ říká Lapšanský. Dalšími hosty cyklu budou světoví umělci a mimořádné osobnosti - Alexei Volodin, Pierre Laurent Aimard - brilantní hudebník velmi specifického naturelu a Brit Paul Lewis - špičkový interpret především Schuberta a Beethovena, zbožňovaný kritiky i posluchači, jehož umění jsme mohli v Ostravě obdivovat před několika lety na Janáčkově máji v Brahmsově Prvním klavírním koncertu.

Zobrazit koncerty

T/Tuzemské koncerty

Janáčkův máj, Svatováclavský festival… to je jen několik vybraných prestižních českých festivalů, na kterých mohou hudbymilovní posluchači obdivovat interpretační umění JFO. Příjemnou atmosféru těchto festivalů umocňuje kouzlo koncertního prostředí. Pravidelně ostravský orchestr hraje také ve městech regionu – nejčastěji asi v Orlové, pravidelně v Novém Jičíně, ale také v Karviné, Havířově, Frýdku-Místku nebo Opavě.

Z/Zahraniční koncerty

O interpretačních kvalitách Janáčkovy filharmonie Ostrava svědčí mimo jiné opakující se pozvánky zahraničních koncertních a pořadatelských agentur na umělecká turné. Značný význam mají zahraniční zájezdy pro potvrzení uměleckých předností tělesa a upevnění pozice na hudebním trhu. Zapomínat nesmíme ani na úlohu reprezentační. Hudba dokáže posluchače přeneseně naladit na pozitivnější vnímání Česka a potažmo Ostravy jako takové.