fbpx

A/Symfonický cyklus

Vlajková loď. Nejzásadnější dramaturgie. Velké symfonické skladby prověřené časem. Tak by se dal charakterizovat symfonický cyklus A. Své umění v jeho rámci divákům předvedou i nový šéfdirigent JFO Vassily Sinaisky a hostující rezidenční sólista Lukáš Vondráček.

Zobrazit koncerty

B/Symfonický cyklus

Znáte tu historku, jak jeli herci Divadla Járy Cimrmana do Liptákova a cestou brali benzín? “Proč zrovna my jsme béčko?” ptá se člen posádky druhého vozu. “Je to čistě rozlišovací označení,” vysvětluje Zdeněk Svěrák, jinak člen skupiny A. Také dva symfonické cykly, které JFO nabízí, jsou označeny písmeny A a B. Na rozdíl od Cimrmanů jejich pořadí ale opravovat nebudeme. Posluchači už vědí, že béčko nabízí úplně stejnou kvalitu. .

Zobrazit koncerty

C/Co máme rádi

Moderovaný cyklus koncertů sází na velmi známá a populární díla. V sezóně 2020/21 se podíváme na zásadní skladby čtyř v hudebních dějinách výjimečných autorů. Vyslechneme skutečně to nejlepší.

Zobrazit koncerty

D/Cyklus Dětem

Koncerty rodinného cyklu D jsou určeny celé rodině – dětem, rodičům i prarodičům. Jsou připraveny tak, aby si dospělí s dětmi užili neobyčejné nedělní odpoledne. Předchozích sedm ročníků rodinných koncertů JFO nabídlo mnoho hudebních příběhů. Olinku a Vláďu, kteří společně s dirigentem Stanislavem Vavřínkem posluchače koncertem provádějí, si posluchači velmi oblíbili. Vědí, že se jmenují po dětech Leoše Janáčka a ztvárňují je herci Divadla Petra Bezruče. Možná za těch sedm let trochu vyrostli. To ale nebrání tomu, aby nás provedli i po osmé. Olinku s Vláďou letos čeká sezóna plná protikladů. Ty bývají v hudebním světě velmi přitažlivé. A příběhům vždy dodají potřebnou dynamiku.

Zobrazit koncerty

E/Elán mladých

Cyklem koncertů řady E podporuje JFO první samostatná vystoupení talentovaných hudebníků s velkým symfonickým tělesem. Dvakrát se zaposloucháme do umění mladých interpretů, kteří prošli soutěží JFO (Mladí sólisté I. a II.). V dalším večeru se představí mladí dirigenti. Podruhé (poprvé se tak stalo v roce 2016) je přiřazen koncert, na němž vedle sebe k pultům usednou žáci ZUŠ a členové JFO. Připojí se k nim významní umělci – Ivo Kahánek, Magdalena Kožená a další.

Zobrazit koncerty

G/Cyklus Gong

Cyklus koncertů v multifunkční aule Gong bude v 67. sezóně skutečně multižánrový a tentokrát nejen hudebně. Nabídne film, divadlo v kombinaci s novým cirkusem, tribute kapelu a alternativní hudbu. Můžete se těšit na skutečně originální projekty, z nichž většina v Gongu zažije svou premiéru.

Zobrazit koncerty

K/Komorní cyklus

Komorní řada přinese hudbu soudobou i klasickou. Zazní obvyklé nástrojové obsazení i málo nasazované sólové bicí. V rámci cyklu K se každý rok prezentuje jeden z komorních ansámblů složených ze členů JFO. Loni vystupoval Janáčkův komorní orchestr, letos přišla řada na Cameratu Janáček, kterou vede koncertní mistr JFO Pavel Doležal.

Zobrazit koncerty

M/Mimořádné koncerty

Vánoce a Nový rok jsou obdobími, která chápeme jako výjimečná. Vedou nás k hlubšímu prožívání každodennosti, k usebrání a bilancování. Prožíváme je jako vskutku něco mimořádného. JFO to vnímá také tak, a proto přichází se dvěma mimořádnými koncerty – Vánočním a Novoročním.

O/Cyklus koncertů v Opavě

Janáčkova filharmonie Ostrava připravila pro milovníky vážné hudby vlastní abonentní cyklus v Opavě, který rozšíří dosavadní kulturní nabídku tohoto města o symfonické koncerty. Koncerty budou probíhat v akusticky i architektonicky mimořádném prostoru, kostele Sv. Václava, a to od jara do podzimu. Ostravský orchestr tímto projektem navazuje na starou tradici koncertů v Opavě (tehdy ještě ve Slezském divadle). Velké symfonické těleso se představí spolu s tuzemskými i zahraničními sólisty a dirigenty světového renomé v atraktivní dramaturgii.

R/Cyklus klavírních recitálů

Klavírní recitály se hned po svém zavedení do repertoárové nabídky JFO staly vyhledávaným cyklem. Není divu. Na pódiu je jen nástroj, interpret – a hudba. Posluchač si tak může odnést velmi osobní zážitek. Letos se podařilo získat opravdovou světovou špičku. Renomovaného polského klavíristu Piotra Anderszewského a rumunskou vycházející hvězdu Daniela Ciobanua. Svému domovskému publiku se představí i Lukáš Vondráček, interpret skutečně světové úrovně. A pak do Ostravy dorazí Grigorij Sokolov! Podle ředitele JFO Jana Žemly současný světový klavírista číslo jedna.

Zobrazit koncerty

T/Tuzemské koncerty

Janáčkův máj, Svatováclavský festival… to je jen několik vybraných prestižních českých festivalů, na kterých mohou hudbymilovní posluchači obdivovat interpretační umění JFO. Příjemnou atmosféru těchto festivalů umocňuje kouzlo koncertního prostředí. Pravidelně ostravský orchestr hraje také ve městech regionu – nejčastěji asi v Orlové, pravidelně v Novém Jičíně, ale také v Karviné, Havířově, Frýdku-Místku nebo Opavě.

Z/Zahraniční koncerty

O interpretačních kvalitách Janáčkovy filharmonie Ostrava svědčí mimo jiné opakující se pozvánky zahraničních koncertních a pořadatelských agentur na umělecká turné. Značný význam mají zahraniční zájezdy pro potvrzení uměleckých předností tělesa a upevnění pozice na hudebním trhu. Zapomínat nesmíme ani na úlohu reprezentační. Hudba dokáže posluchače přeneseně naladit na pozitivnější vnímání Česka a potažmo Ostravy jako takové.