A/Symfonický cyklus

Beethoven, Šostakovič, Ligeti, Brahms a další hudební velikáni 19. a 20. století zaznějí v sále bývalého kina Vesmír. Kromě nich budete mít příležitost si poslechnout i světové premiéry skladeb nadějných českých skladatelů, které vznikly k příležitosti 70. narozenin JFO. Autorem té první je Ian Mikyska, jeden z nejvýraznějších skladatelů a organizátorů v oblasti soudobé a experimentální hudby. Druhou kompozici si vzala na starost talentovaná skladatelka a dokumentaristka Eliška Cílková, která se po úvodních experimentech s elektroakustickou tvorbou posunula blíže ke klasice.

B/Symfonický cyklus

Přijďte se zaposlouchat do skladeb, které v podání nejlepších orchestrů znějí po celém světě. Dramaturgie druhého symfonického cyklu JFO je z větší části postavena na klavírních koncertech hudebních velikánů Schumanna, Čajkovského a Brahmse. Mimo ně zazní v ostravském Vesmíru Čajkovského Druhá symfonie, Sibeliova Druhá symfonie nebo Dvořákův Zlatý kolovrat. Právě poslední zmíněná skladba bude v letošní sezóně výjimečná. Jejím prostřednictvím završí umělecký ředitel a šéfdirigent JFO Vassily Sinaisky po šesti letech své působení v Ostravě.

C/Co máme rádi

Koncertní řada C je určená posluchačům, kteří svět klasické hudby se zvědavostí teprve objevují a prozkoumávají. Průvodcem koncerty je ostravská herečka Markéta Matulová. Ta neformálním způsobem a s nadsázkou promlouvá nejen s posluchači, ale také s orchestrem a dirigentem. Tím bude pro tuto sezónu Maroš Potokár. A my věříme, že s nimi zažijete na koncertech přesně to, co máte rádi. V hudbě, která je nekonečným zdrojem emocí a pocitů. V hudbě, která při pozorném naslouchání odkrývá širokou škálu zvuků, rytmů a melodií. V hudbě, při které se setkáte s mnoha slavnými osobnostmi, ale také se sebou samotnými. A v neposlední řadě v hudbě, která je neodmyslitelnou součástí všedních i nevšedních slavnostních situací. Jste srdečně zváni! Doporučujeme pro žáky od 2. stupně ZŠ.

D/Cyklus Dětem

Letos oslaví Vláďa s Janáčkovou filharmonií Ostrava neuvěřitelných deset let. Za tu dobu se toho tolik povedlo! Tolik nádherné hudby se zahrálo! Tolik písní zazpívalo a tolik divokých tanců zatancovalo! To je jasný důvod k oslavám. A s kým jiným slavit než se svým talentovaným bratrancem Otou, rozehraným orchestrem, laskavým dirigentem a s vámi, našimi věrnými a hravými posluchači. Každý z koncertů bude jedna velká oslava! Doporučujeme pro děti od 1. stupně ZŠ.

E/Elán mladých

Cyklus E se nese ve znamení elánu vycházejících hudebních hvězd. Janáčkova filharmonie v něm už tradičně dává prostor talentovaným interpretům, pro které je to často první vystoupení s velkým symfonickým tělesem. Čekají nás čtyři koncerty a pestrý výběr skladeb napříč různými obdobími i uměleckými směry. Zazní díla Mozartova, Debussyho, Chopinova, Dvořákova, Verdiho a řada dalších. V roli sólistů se představí umělci, kteří úspěšně prošli interpretační soutěží mladých talentů JFO, chybět nebudou ani mladí dirigenti z Curyšské hudební akademie.

G/Cyklus Gong

Již tradičně jsme pro vás připravili čtveřici projektů, ve kterých v Gongu uslyšíte symfonickou hudbu ve spojení s jinými žánry. Společně s Hradišťanem oslavíme nejen sedmdesát let našeho orchestru, ale také jeho uměleckého vedoucího Jiřího Pavlici. Adiemus s Permoníkem nabídne propojení klasické, keltské a africké hudby. Po několika letech se do Gongu vrátíme s novými písněmi Tomáše Kluse. Celý cyklus pak zakončíme premiérou projektu s kapelou Jelen, který iniciovala právě JFO.

K/Komorní cyklus

V rámci komorního cyklu K zazní klasická hudba ve své nejčistší podobě. Vyznačuje se menším počtem hudebních nástrojů a až intimní atmosférou. Žádná chyba se tu neschová a posluchači si naplno vychutnají každý tón z děl Richarda Strausse, Jeana-Marii Leclaira, Bedřicha Smetany a řady dalších. Ve Vesmíru vystoupí přední světoví umělci současnosti, jakými jsou maďarský trumpetista Gábor Boldoczki, lucemburská houslistka Alena Baeva a ukrajinský klavírista Vadym Kholodenko. Ostravskému publiku se představí také ženský vokální soubor Tiburtina Ensemble netradičně v prostorách Evangelického Kristova kostela.

M/Mimořádné koncerty

Cyklus M se ponese ve znamení oslav. Skladbami středoevropského baroka a klasicismu, mezi kterými nebude chybět ani tradiční Rybova Česká mše vánoční „Hej mistře!“, oslavíme příchod Vánoc. Do nového roku potom vykročíme za zvuku skladeb tří velikánů české hudby – Martinů, Dvořáka a Smetany. Právě Bedřichu Smetanovi bude věnována značná část cyklu, protože v roce 2024 oslavíme dvousté jubileum skladatelova narození. Při této příležitosti zazní cyklus symfonických básní Má vlast, který je bezesporu nejslavnějším Smetanovým dílem. Posluchači se mohou těšit také na koncertní provedení opery Libuše, která poprvé zazněla při otevření pražského Národního divadla, a sám skladatel tehdy vyslovil přání, aby dílo bylo prováděno pouze při výjimečných událostech. Oslavy sedmdesáti let JFO a příchod nového roku pak završíme ve třech večerech po sobě.

O/Cyklus koncertů v Opavě

Orchestr JFO se již tradičně představí po čtyři večery v kostele svatého Václava v Opavě. Společně s výjimečnými sólisty nabídne opavskému publiku romantická i klasická díla. Zazní např. Mahler, Beethoven nebo Mozart. Prostor ovšem dostane také hudba soudobého lotyšského skladatele Pēterise Vaskse, která je dnes uváděna v koncertních sálech po celém světě. Do svého rodného města se vrátí klavírista světového formátu Lukáš Vondráček. Dalším navrátilcem bude o pár měsíců později rezidenční sólista JFO, italský pianista Federico Colli. Poprvé se v Opavě naopak představí mladý violoncellista kanadského původu Bryan Cheng nebo španělský dirigent Jaume Santonja.

R/Cyklus klavírních recitálů

V hlavních rolích cyklu R se představí klavír a jedni z nejvýraznějších interpretů současné generace. Před ostravským publikem vystoupí nadějný mladý pianista Matyáš Novák, který mimo jiné uvede vlastní virtuózní úpravu proslulé Smetanovy Vltavy. Mezinárodně uznávaná klavíristka a pedagožka na prestižní hudební škole v newyorském Manhattanu Olga Kern nabídne průřez klavírním dílem Sergeje Rachmaninova. Kanadský klavírista Jan Lisiecki, který v pouhých sedmadvaceti letech patří mezi špičkové světové virtuosy, zaměří svou pozornost na klavírní preludia napsaná významnými hudebními velikány napříč staletími. Kompozice ruských skladatelů pozdního romantismu potom zazní v pojetí teprve šestnáctileté Alexandry Dovgan.

T/Tuzemské koncerty

Janáčkův máj, Svatováclavský festival… to je jen několik vybraných prestižních českých festivalů, na kterých mohou hudbymilovní posluchači obdivovat interpretační umění JFO. Příjemnou atmosféru těchto festivalů umocňuje kouzlo koncertního prostředí. Pravidelně ostravský orchestr hraje také ve městech regionu – nejčastěji asi v Orlové, pravidelně v Novém Jičíně, ale také v Karviné, Havířově, Frýdku-Místku nebo Opavě.

Z/Zahraniční koncerty

O interpretačních kvalitách Janáčkovy filharmonie Ostrava svědčí mimo jiné opakující se pozvánky zahraničních koncertních a pořadatelských agentur na umělecká turné. Značný význam mají zahraniční zájezdy pro potvrzení uměleckých předností tělesa a upevnění pozice na hudebním trhu. Zapomínat nesmíme ani na úlohu reprezentační. Hudba dokáže posluchače přeneseně naladit na pozitivnější vnímání Česka a potažmo Ostravy jako takové.