Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyRaiskin, Vondráček, Colli a Netopil – světoví umělci spolu s JFO opět v Opavě

Raiskin, Vondráček, Colli a Netopil – světoví umělci spolu s JFO opět v Opavě

15. 5. 24

Po čtyři večery se Janáčkova filharmonie Ostrava představí v architektonicky zajímavých prostorách Kostela sv. Václava. Romantická i klasická díla posluchačům představí výjimeční sólisté v čele s klavíristou světového formátu Lukášem Vondráčkem, který se vrací do svého rodného města. Dalším „navrátilcem“ bude o pár měsíců později rezidenční sólista JFO, italský pianista Federico Colli. Vůbec poprvé se v Opavě představí Daniel Raiskin, od 71. koncertní sezóny hlavní hostující dirigent a budoucí šéfdirigent JFO. Premiérové bude také působení španělského dirigenta Jaume Santoji či mladého violoncellisty kanadského původu Bryana Chenga. Zazní skladby například Gustava Mahlera, L. v. Beethovena, Bedřicha Smetany či W. A. Mozarta, ale také hudba soudobého lotyšského skladatele Pēterise Vaskse, která je dnes uváděna v koncertních sálech po celém světě. Janáčkova filharmonie Ostrava tímto cyklem navazuje na tradici opavských koncertů, které byly realizovány v 70. a 80. letech minulého století.

První koncert této řady, která je již součástí nadcházející 71. koncertní sezóny, se odehraje v Kostele sv. Václava už tento pátek 17. května od 19:00. Během něj zazní, pod vedením mladého Španěla – dirigenta Jaume Santoji, například přírodou inspirovaná skladba Blumine Gustava Mahlera či Zemlinského Symfonie č. 1. Písně letních nocí Hectora Berlioze uslyšíte v podání přední české mezzosopranistky Markéty Cukrové.

 

PŘEHLED KONCERTŮ CYKLU O:

1. abonentní koncert – 17. 5. 2024

2. abonentní koncert – 24. 6. 2024

3. abonentní koncert – 18. 7. 2024

4. abonentní koncert – 6. 9. 2024

 

Koncerty probíhají za finanční podpory Moravskoslezského kraje a statutárního města Opavy. Abonentní cyklus symfonických koncertů JFO se koná pod záštitou náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. et Mgr. Lukáše Curyla a primátora statutárního města Opavy Ing. Tomáše Navrátila.