fbpx

Janáčkova filharmonie OstravaB/Symfonický cyklusB3 Lukáš Vondráček hraje Brahmse

B3 Lukáš Vondráček hraje Brahmse

11. 02. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

Johannes Brahms
Koncert pro klavír a orchestr č. 2 B dur op. 83

Dmitrij Šostakovič
Symfonie č. 10 e moll op. 93

 

Lukáš Vondráček – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Vassily Sinaisky – šéfdirigent JFO

 

Brahms a Šostakovič. Dva nepopiratelní velikáni, kteří posunuli hudební vývoj o notný kus dál. Vondráček a Sinaisky. Dva světově proslulí interpreti, kteří nacházejí v partiturách novou energii a poselství.  Dvě největší hvězdy aktuální sezóny JFO na jednom pódiu!

Brahms ve svém Druhém klavírním koncertu nepředepsal sólistovi samoúčelné virtuózní pasáže, složitost koncertu spočívá spíše v nesnadném výrazu a pochopení hudby samotné, a to při zachování mimořádné technické obtížnosti klavírního partu. Koncert je celkově  – na svou dobu – výjimečně dlouhý. To jsou důvody, proč byl klavíristy poněkud opomíjen a dnes se pro každého sólistu stává doslova výzvou. Někteří současní odborníci o něm hovoří jako o nejlepším koncertu všech dob.

V březnu 1953 zemřel diktátor Josif Vissarionovič Stalin. V prosinci téhož roku premiéroval Šostakovič svou Desátou – dílo, které na smrt krutovládce reaguje. Také v tomto opusu se skrývá kryptogram autorova jména, který Šostakovič s oblibou ve svých dílech využíval. Tato symfonie stojí v určité opozici k jeho předchozí symfonii, která zazněla na zahajovacím koncertě JFO a která je cíleně zproštěna veškerého patosu a plná hudebních humorných scén. Svou Desátou se Šostakovič vrací ke svému strastiplnému a složitému tvůrčímu procesu.

Nenechte si ujít

A4 Mahlerova Čtvrtá

Základním hudebním motivem Mahlerovy Čtvrté, která je odlehčenější a nástrojově skromnější než předchozí symfonie je píseň Nebeský život.

04. 03. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč
Zobrazit detail

B4 Čajkovského Patetická

Čajkovského Šestá symfonie je autorovým posledním dílem, které uvedl před publikem. Zemřel několik dní po premiéře. Světového ohlasu díla se už nedočkal.

08. 04. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč
Zobrazit detail

B5 Závěrečný koncert 

Poslední skladbou symfonických cyklů bude Sibeliova Sedmá symfonie, v níž je rozmanitosti dosaženo téměř neustále se měnícím tempem a tonálními kontrasty.

13. 05. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč
Zobrazit detail