fbpx


B4 Čajkovského Patetická

08. 04. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

Leoš Janáček
Šumařovo dítě, JW VI/14

Sergej Prokofjev
Koncert pro housle a orchestr č. 2 g moll op. 63

Petr Iljič Čajkovskij
Symfonie č. 6 h moll “Patetická” op. 74

 

Leticia Moreno – housle
Janáčkova filharmonie Ostrava
Gabriel Bebeselea – dirigent

 

Jako šafránu. Zhruba tolik zkomponoval Leoš Janáček orchestrálních skladeb. Jednou z mála je právě Šumařovo dítě. Autor ho vytvořil v předvečer první světové války na motivy sociálně koncipované balady Svatopluka Čecha.

Koncert pro housle a orchestr č. 2 g moll posluchače přesvědčí, že minimálně v melodičnosti bychom mohli Prokofjeva chápat jako Čajkovského 20. století. Skladba je naprosto ukázkovým příkladem jeho mistrovství. Vedle již zmíněné schopnosti komponovat geniální melodie zde uplatňuje rovněž své novátorské a moderní harmonické postupy, přičemž využívá formu koncertu v té nejklasičtější podobě.

„Program má zůstat pro všechny tajemstvím. Je veskrze subjektivní,“ napsal Čajkovskij. Uvažoval o tom, že své Šesté symfonii dá název Programní, ale později od tohoto označení upustil. Dílo známe jako Patetickou. Přijetí opusu po premiéře však zdaleka neodpovídalo autorově přesvědčení, že jde o výjimečnou, ne-li jeho nejlepší práci. Poslední věta je velmi dlouhá a pro své tragické vyznění se dá charakterizovat jako requiem. Jako by zde autor předjímal blízkou budoucnost… Šestá symfonie byla totiž jeho posledním dílem, které uvedl před publikem. Zemřel několik dní po premiéře. Světového ohlasu díla se už nedočkal.

Nenechte si ujít

A5 Beethovenův Trojkoncert

„Skladba se třemi koncertujícími hlasy je cosi nového,“ byl si vědom Beethoven. První věta Trojkoncertu je nejrozsáhlejší větou jeho cyklických skladeb vůbec.

29. 04. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč
Zobrazit detail

G4 Up End Down Symphony

Soubor Cirk La Putyka neboli spojení činohry a nového cirkusu se v Gongu představí s projektem Up End Down. Představení, které mělo premiéru v roce 2010, obohatí zvuk symfonického orchestru.

04. 05. 2021
19:00 hod.
Gong, Dolní Vítkovice
od 400 Kč
Zobrazit detail

B5 Závěrečný koncert 

Poslední skladbou symfonických cyklů bude Sibeliova Sedmá symfonie, v níž je rozmanitosti dosaženo téměř neustále se měnícím tempem a tonálními kontrasty.

13. 05. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč
Zobrazit detail